Header

Jak dbać o meble politurowane?

Grudzień 12th, 2011 | Autor: Iwona Kategoria: Aktualności

Skąd mam wiedzieć czy mój mebel jest wykończony politurą?

Najlepiej pamiętać o takim pytaniu podczas zakupu mebla. Doświadczony kolekcjoner jest w stanie ocenić „na oko” czy ma do czynienia z  politurą czy lakierem.

Mniej doświadczonym polecam wykonanie próbki w mało widocznym miejscu – szmatkę zwilżamy alkoholem 97% (denaturat lub spirytus) i nacieramy malutki kawałeczek mebla (2-3 cm), jeśli jest to politura powłoka zrobi się biaława i miękka. Na lakierze nie zauważymy żadnych śladów.

Dlaczego pielęgnacja jest ważna?

Mebel właściwie pielęgnowany dłużej zachowuje dobrą kondycję. Politura nie blaknie, właściwie natłuszczona nie kruszy się ani nie rozwarstwia. Meble źle pielęgnowane szybciej się niszczą, a co za tym idzie szybciej wymagają renowacji.

Czym pielęgnować?

Meble wykończone politurą najlepiej pielęgnować substancjami oleistymi lub specjalnym środkami przeznaczonymi do pielęgnacji powierzchni politurowanych. Takie środki pozwolą nam zachować połysk i nasyconą barwę mebla.

W przypadku mebli w jasnej okleinie najlepiej stosować Olej wazelinowy do precyzyjnych urządzeń. Taki olej nie będzie zmieniał jasnej barwy mebla.

Do mebli w ciemnym drewnie doskonale sprawdza się środek  Meblo Olejek do konserwacji  mebli z ciemnego drewna nielakierowanego firmy Kiwi. Środek jest specjalnie przyciemniony, dzięki czemu będzie chronił nasz mebel przed wypłowieniem.

Bardzo skutecznym i łatwym w użyciu środkiem jest Spray do pielęgnacji politurowanych mebli firmy Starwax.

Moja rada

Polecam stosowanie Sprayu firmy Starwax, jest wygodny w użyciu  i łatwo dostępny. Olejek Meblo trudno ostatnio kupić nawet przez internet, a Olej wazelinowy sprzedają sklepy specjalistyczne.

 Inne środki?

Jeżeli zdecydujemy się na czyszczenie mebli politurowanych środkami typu Mleczko do pielęgnacji mebli należy robić to najwyżej kilka razy w roku, ponieważ zawierają one woski i inne lepkie substancje, które będą się odkładać na powierzchni politury. Po dłuższym czasie utworzą  kleistą powłokę, do której będzie przywierał kurz i bród. Dla mocniejszego odświeżenia (nie częściej niż 1 góra 2 razy w roku) możemy użyć pasty Fornit.

Jak nałożyć środek?

Środek nakładamy na czystą bawełnianą ściereczkę (np. pieluchę) w niewielkiej ilości i rozprowadzamy okrągłymi ruchami. Ilość środka powinna być minimalna, czynność nanoszenia powtarzamy do momentu uzyskania lekko tłustej warstwy. Na koniec czystą ściereczką polerujemy mebel do uzyskania połysku.

Środków oleinowych oraz Sprayu Starwax możemy używać 1-2 razy w miesiącu. Najlepiej jednak obserwować mebel, jeżeli nie wymaga dołożenia środka poprzestańmy na samym polerowaniu, oczyścimy w ten sposób mebel z kurzu i nadamy delikatny połysk.

Jeżeli czyścimy mebel mleczkami lub pastami, nakładajmy je raz na kilka miesięcy, a w czasie między kolejnymi aplikacjami polerujmy jak najczęściej nasz mebel. W ten sposób unikniemy powstania miękkiej, lepkiej powłoki na politurze.

Moja rada

Meble po konserwacji są dobrze natłuszczone i należy uważać aby nie „przekąpać” ich w olejach (renowator używał oleju w procesie nakładania politury). Olej będzie się wtedy „ciągnął” na powierzchni politury.

Nie polecam używania w tym czasie mleczek czy past. Świeża, „tłusta” politura nie wchłonie ich i pozostaną na powierzchni tworząc tłustą powłokę.

Meble, które były konserwowane kilka lat temu mogą być „przesuszone” i będą potrzebować trochę więcej środka pielęgnacyjnego.

Czego unikać?

Mocne słońce – wybierając miejsce dla nowego mebla w domu pamiętajmy, żeby nie było za mocno nasłonecznione , słońce powoduje wypłowienie barwy mebla (w słoneczne letnie dni chrońmy mebel przez zastosowanie żaluzji lub firan).

Woda i inne ciecze – starajmy się unikać rozlewania wody i innych cieczy. Jeżeli zdarzy nam się wylać zimną wodę,  wytrzyjmy mebel suchą, czystą szmatką. Gdy rozleje się sok lub inna ciecz, usuwamy ją najpierw wilgotną szmatką, a następnie wycieramy suchą. Osuszony mebel nacieramy olejem.

Gorące napoje i naczynia – musimy uważać, aby nie rozlewać gorących napojów ani nie stawiać gorących naczyń  na politurowanych powierzchniach, trwale uszkodzi to powłokę i nie będziemy w stanie sami tego poprawić.

Alkohol – ponieważ alkohol jest rozpuszczalnikiem dla politury wylanie go spowoduje trwały uszczerbek i podobnie jak w przypadku odparzenia będziemy musieli oddać nasz mebel w ręce fachowca.

Moja refleksja

Politura to substancja pochodząca z przyrody, stary mebel – to nie jest produkt, którego wytworzenie zatruwa nasze środowisko. Czy antyki to nie ekologia w najlepszym słowa tego znaczeniu?

Iwona

 

Zam�wienie zosta�o wys�ane.